GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 13061095
*
nr 1306 1095
Assietter
9 st, Majolika, Villeroy & Boch. Diameter: 17 cm
Kondition: en med nagg
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 10 februari 2020
kl 19:46:39
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik keramik majolika tallrikar villeroy & boch
-
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:24
*
Assietter
Kondition: en med nagg
nr 1306 1095
Assietter
9 st, Majolika, Villeroy & Boch. Diameter: 17 cm
Kondition: en med nagg
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 10 februari 2020 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik keramik majolika tallrikar villeroy & boch
-
6224 Fruktassietter
11 st, Altwasser silesia. Diameter: 19 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:24